Rank

Sail No

Helm's Name

Category

Sailing Club

R1

   

R2

   

R3

   

Total

Nett

Notes

1st

5705

Charlie Cumbley

 

Warsash SC

(1.0)

1.0

1.0

3.0

2.0

 

2nd

5597

Andy Davis

 

Bartley SC

2.0

3.0

(6.0)

11.0

5.0

 

3rd

5764

Oli Wells

 

Northampton Sailing club

4.0

(9.0)

3.0

16.0

7.0

 

4th

5722

Micheal Sims

 

Carsington

3.0

(6.0)

4.0

13.0

7.0

 

5th

5750

David Mitchell

V

Warsash SC

7.0

2.0

(19.0)

28.0

9.0

 

6th

5730

Vince Horey

V

King George SC

(18.0)

4.0

7.0

29.0

11.0

 

7th

5712

Chris Brown

 

Draycote Water SC

(17.0)

10.0

2.0

29.0

12.0

 

8th

6000

Doug Latta

V

HISC

8.0

5.0

(15.0)

28.0

13.0

 

9th

4921

Chris Mayhew

 

Royal Harwich YC

6.0

(19.0)

10.0

35.0

16.0

 

10th

5583

Martin Frary

 

Weston

5.0

12.0

(27.0)

44.0

17.0

 

11th

5691

Guy Mayger

V

Felpham Sailing Club

(11.0)

8.0

9.0

28.0

17.0

 

12th

5398

Martin Honnor

V

Ogston SC

13.0

(18.0)

5.0

36.0

18.0

 

13th

5707

Nigel Davies

V

Draycote Water SC

14.0

(17.0)

8.0

39.0

22.0

 

14th

5324

Steve Corby

V

Brightlingsea SC

10.0

(15.0)

12.0

37.0

22.0

 

15th

5211

Philip Barnes

V

Budworth

16.0

7.0

(18.0)

41.0

23.0

 

16th

5130

Mark Lee

V

Weymouth SC

12.0

13.0

(61.0 DNC)

86.0

25.0

 

17th

5618

Kevan Gibb

V

Lareo Bay SC

15.0

11.0

(20.0)

46.0

26.0

 

18th

5393

Simon Derham

V

Littleton SC

9.0

21.0

(61.0 DNC)

91.0

30.0

 

19th

5745

Andrew Fox

V

Leigh and Lowton Sc

19.0

(20.0)

11.0

50.0

30.0

 

20th

5613

Stuart Gibson

 

Clyde Cruising Club

20.0

14.0

(24.0)

58.0

34.0

 

21st

5406

Jarvis Simpson

V

Brightlingsea SC

21.0

(23.0)

14.0

58.0

35.0

 

22nd

5658

Steve Denison

 

 

23.0

(25.0)

16.0

64.0

39.0

 

23rd

5655

John Webster

SEP

Carsington

(30.0)

27.0

17.0

74.0

44.0

 

24th

4801

Godfrey Clark

GM

Fishers Green

(38.0)

32.0

13.0

83.0

45.0

 

25th

5134

Roberty Laurie

V

RYA

(25.0)

22.0

25.0

72.0

47.0

 

26th

5514

John Dixon

GM

West Kirby SC

(24.0)

24.0

23.0

71.0

47.0

 

27th

5738

Ewan Birkin-Walls

 

Grafham Water Sailing Club

26.0

(61.0 DNS)

22.0

109.0

48.0

 

28th

5747

Roger Lumby

GM

Salcombe YC

28.0

(31.0)

21.0

80.0

49.0

 

29th

4679

Mark Fuller

 

Papercourt

22.0

28.0

(30.0)

80.0

50.0

 

30th

5713

Duncan Peacs

GM

Spinnaker SC

(44.0)

16.0

38.0

98.0

54.0

 

31st

5724

Terry Palmer

V

Upper Thames SC

31.0

(38.0)

26.0

95.0

57.0

 

32nd

5736

Iain Carpenter

 

Northampton Sailing Club

27.0

30.0

(39.0)

96.0

57.0

 

33rd

5723

Alan Bishop

 

Girton SC

32.0

26.0

(61.0 DNS)

119.0

58.0

 

34th

4309

Richard Bundock

 

Hunts SC

(33.0)

29.0

33.0

95.0

62.0

 

35th

5455

Mark Maskell

V

Blackwater SC

29.0

33.0

(61.0 DNS)

123.0

62.0

 

36th

4772

Nick Fisher

GM

Salcombe YC

(41.0)

34.0

29.0

104.0

63.0

 

37th

5670

Nigel Thomas

V

Hill Head SC

34.0

(37.0)

31.0

102.0

65.0

 

38th

5721

Graham Wilson

GM

Northampton Sailing Club

(43.0)

35.0

32.0

110.0

67.0

 

39th

5282

Vernon Perkins

V

South Cerney Sailing Club

(49.0)

40.0

28.0

117.0

68.0

 

40th

5522

Bill Knights

 

Hunts SC

35.0

(44.0)

36.0

115.0

71.0

 

41st

5547

Peter Warne

 

Northampton Sailing Club

36.0

(41.0)

37.0

114.0

73.0

 

42nd

5352

Mike Wilkie

GM

Desborough SC

40.0

(42.0)

34.0

116.0

74.0

 

43rd

4454

Stas Lawicki

 

Papercourt

39.0

(48.0)

35.0

122.0

74.0

 

44th

5405

Mark Fowler

 

Hunts SC

(42.0)

36.0

41.0

119.0

77.0

 

45th

5575

Shaun Walsh

V

Calshot SC

(51.0)

39.0

44.0

134.0

83.0

 

46th

5560

Charles Stimpson

V

Spinnaker SC

(61.0 DNS)

43.0

40.0

144.0

83.0

 

47th

4491

Grayson Eacecott

V

Stewartby Water SC

37.0

50.0

(61.0 DNC)

148.0

87.0

 

48th

4882

Brian Fisher

SEP

Notts County

(45.0)

45.0

42.0

132.0

87.0

 

49th

5137

Derek Mayhem

GM

RHYC

(48.0)

47.0

43.0

138.0

90.0

 

50th

5373

Phil Sturmer

 

Royal Burnham YC

(50.0)

46.0

45.0

141.0

91.0

 

51st

5399

Ian Firth

GM

Notts County

46.0

49.0

(61.0 DNC)

156.0

95.0

 

52nd

4551

Bill Hutchings

V

Tonbridge

(53.0)

51.0

46.0

150.0

97.0

 

53rd

4040

David Goudie

V

Grafham Water Sailing Club

47.0

(61.0 DNC)

61.0 DNC

169.0

108.0

 

54th

5649

Steven Bishop

 

Girton SC

52.0

(61.0 DNC)

61.0 DNC

174.0

113.0

 

55th

4771

Andrew Liddington

GM

Rugby ANd Daventry SC

(61.0 DNF)

61.0 DNC

61.0 DNC

183.0

122.0

 

55th

5527

Michael Wilde

GM

Spinnaker SC

(61.0 DNC)

61.0 DNS

61.0 DNC

183.0

122.0

 

55th

5608

Steve Ede

 

Ardleigh

(61.0 DNF)

61.0 DNC

61.0 DNC

183.0

122.0

 

55th

5158

Simon Charles

 

Grafham Water Sailing Club

(61.0 DNC)

61.0 DNC

61.0 DNC

183.0

122.0

 

55th

5687

Patrick Burns

GM

RYA

(61.0 DNC)

61.0 DNC

61.0 DNC

183.0

122.0

 

55th

5703

John Ball

GM

Brightlingsea SC

(61.0 DNF)

61.0 DNC

61.0 DNC

183.0

122.0