venue burgee

SOLO INLAND CHAMPIONSHIPS -7 & 8 September 2019

Rutland Sailing Club

Results are provisional as of 12:32 on September 8, 2019

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 46, Scoring system: Appendix A
Rank Sail Number HelmName Club Plate CATEGORY Boat Class R1
2019-09-07
R2
2019-09-07
R3
2019-09-07
R4
2019-09-08
Total Nett
1st 5787 Andy Davis South Staffs SC N   Solo 3 2 (4) 1 10 6
2nd 5115 James Boyce Papercourt SC N   Solo 2 4 2 (13) 21 8
3rd 5808 Shane MacCarthy Greystones SC N   Solo 1 (9) 3 6 19 10
4th 5840 Oliver Davenport Northampton N Youth Solo 7 3 1 (14) 25 11
5th 5658 Martin Honnor Ogston SC N Veteran Solo 4 7 5 (10) 26 16
6th 5827 Ewan Birkin-Walls Grafham Water SC N   Solo (12) 1 9 9 31 19
7th 5586 Ian Walters Grafham Water SC N Veteran Solo (16) 6 6 7 35 19
8th 5741 Stephen Graham Burwain Sailing Club N Veteran Solo (13) 11 7 2 33 20
9th 5804 Steve Ede Ardleigh   Veteran Solo (9) 8 8 4 29 20
10th 5835 Dave Lucas   Y Veteran Solo 6 10 (11) 5 32 21
11th 5130 Mark Lee Lymington Town SC   Veteran Solo 5 5 12 (17) 39 22
12th 5487 Roger Bennett Silver Wing SC N   Solo 11 (20) 13 11 55 35
13th 6000 Doug Latta HISC / Portchester SC Y Veteran Solo 8 13 17 (19) 57 38
14th 5745 Andy Fox Leigh and Lowton Sailing Club N Veteran Solo 15 15 10 (39) 79 40
15th 5408 Tony King Bassenthwaite SC Y   Solo 14 14 14 (25) 67 42
16th 5406 Jarvis Simpson Brightlingsea Sailing Club Y Veteran Solo (35) 19 16 8 78 43
17th 5796 Andy Hyland Lymington Town SC Y Veteran Solo 10 (24) 15 18 67 43
18th 5670 Nigel Thomas Hill Head SC N Veteran Solo (36) 17 34 3 90 54
19th 5514 John Dixon West Kirby SC Y Septimus Solo (23) 16 20 20 79 56
20th 5232 Ian Ayres Rollesby Broad Y Veteran Solo 24 (39) 26 12 101 62
21st 4944 Simon Law Frensham Pond Sailing Club Y   Solo 20 26 18 (35) 99 64
22nd 5570 Malcolm Buchanan Lymington Town SC Y Grand Master Solo 21 (34) 21 22 98 64
23rd 4679 Mark Fuller Papercourt Y   Solo 18 (35) 19 30 102 67
24th 4592 Bryan Taylor Frensham Pond SC Y Grand Master Solo (32) 12 27 31 102 70
25th 5259 Roger Wilson Rollesby Broad Sailing Club   Veteran Solo 25 23 22 (29) 99 70
26th 5721 Graham Wilson Northampton Y Grand Master Solo (34) 25 33 15 107 73
27th 5700 Adrian Law FPSC Y Veteran Solo 27 (30) 25 21 103 73
28th 5399 Ian Firth Notts County Sailing Club Y Grand Master Solo 22 29 (30) 26 107 77
29th 5842 john webster Carsington N Septimus Solo 29 21 31 (44) 125 81
30th 5786 John Steels Starcross YC Y Grand Master Solo 17 27 (41) 38 123 82
31st 5778 Shaun Welsh Lymington Town SC Y Veteran Solo 33 18 32 (41) 124 83
32nd 5617 stephen Restall Elton SC Y Grand Master Solo 26 28 29 (34) 117 83
33rd 4970 Sue Taylor Silver wings Y   Solo (38) 38 24 23 123 85
34th 5731 Vernon Perkins South Cerney Sailing Club Y Veteran Solo 28 32 28 (36) 124 88
35th 4730 John Brooker Frensham     Solo 37 (47 DNF) 42 16 142 95
36th 5560 Charles Stimpson Spinnaker Y Grand Master Solo (43) 22 38 37 140 97
37th 3693 Alan Greenaway Rutland sailing club Y   Solo 39 (40) 35 24 138 98
38th 5649 Steven Bishop Girton SC N   Solo 19 33 (47 DNC) 47 DNC 146 99
39th 5352 Mike Wilkie Desborough Sailing Club Y Septimus Solo 31 (44) 40 28 143 99
40th 5819 Phil Sturmer RBYC Y Veteran Solo (40) 31 36 32 139 99
41st 5138 Patrick Overs Paxton Lakes SC N Veteran Solo 30 (37) 37 33 137 100
42nd 4454 Stas Llanicky Papercourt SC N   Solo 42 36 23 (43) 144 101
43rd 4551 Bill Hutchings Tonbridge Y Grand Master Solo (44) 41 43 27 155 111
44th 4669 Alan Fuller Papercourt SC Y Grand Master Solo (45) 42 39 42 168 123
45th 5044 Al Fraser Grafham Water SC Y Grand Master Solo 41 43 (47 RET) 45 176 129
46th 5838 Michael Wilde Spinnaker Sailing Club   Septimus Solo 46 45 (47 RET) 40 178 131

www.rutlandsc.co.uk
[email protected]


Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com